Hlasovacie weby

Reklama

Tomb Raider Film

kategórie článkov > články > Filmy

tomb raiderZ obrovského úspechu hry nemohlo vzísť nič menšie než dlhoplánovaný velkofilm. A síce nedokázal zaujať filmových kritikov a u mnohých divákov prepadol na plnej čiare, stále ide podľa mňa o kvalitný kúsok kinematografie. O tom, prečo si to myslím a taktiež o iných veciach je písané nižšie.


Indiana Jones v modernom kabáte

tomb raider film 1 obal

Veľa ľudí vyčítalo filmu, že ide vlastne len o novodobú napodobeninu slávneho archeológa. Treba si však uvedomiť, že už postava samotnej Lary z roku 1996 bola z veľkej časti inšpirovaná Indym, pričom nikomu to vtedy nevadilo. Veď aj z prvého Matrixu sa stal obrovský hit i napriek tomu, že vykradol nespočetne veľa zdrojov. Tomb Raider film = chabá kópia Indyho? Určite nesúhlasím.
Ďalej mu vyčítali slabý scenár a úbohého hlavného zloducha. Scénar síce nie je svetoborný, ale zase ide ruka v ruke s hernými dejovými líniami - je rovnako priamy, jednoduchý, no zábavný. Čo sa týka úhlavného nepriateľa, tak na toho nedám dopustiť! Už vo filme sa mi pozdával, ale keď som si ešte prečítal aj doprovodnú knihu, absolútne som si ho zamiloval. Taký by podľa mňa mal byť pravý záporák - stoicky kľudný, flegmatický, naoko nevýrazný, no v skutočnosti nesmierne silný, rýchly a fyzicky zdatný. Dokonalý rešpekt z neho vyžaruje!
Teraz už prejdem konečne k popisu scenáru:

Príbeh

Kedysi dávno dopadol na Zem obrovský meteorit. Priamo v jeho krátere vzniklo následne ľudské mesto, najvyspelejšie mesto (vlastne jediné) v tej dobe a jeho obyvatelia uctievali silu meteoritu, nakoľko práve ta sila im umožnila tak rýchlo napredovať vo vývoji. Z vesmírneho telesa vyrezali trojuholník známy ako Trojuholník svetla (The Triangle of Light) - artefakt umožňujúci cestovať a manipulovať s časom. Čoskoro však došlo k zneužitiu trojuholníka, a tak bolo celé mesto za trest zničené, artefakt rozštiepený na dve časti a oba úlomky následne odvezené na opačné konce sveta, aby sa zabránilo v znovu ukovaní tejto nebezpečnej relikvie.
Postupom času sa sformovala tajná organizácia - The Illuminati (Ľudia svetla), ktorá sa snažila Trojuholník získať, spojiť a ovládnuť tak časový rozmer. Jediná možnosť na získanie sa však naskytne len raz za 5000 rokov, počas planetárnej konjukcie. K Ľuďom svetla patril aj Larin otec, Lord Henshingli Croft. Pred svojou dcérou túto skutočnosť ale vehementne tajil, až napokon zahynutol rukou svojho učňa Manfreda Powella, keďže Croft sa nechcel podriadiť rozkazom z najvyšších miest a plánoval The Illuminati opustiť. Ešte pred smrťou našťastie stihol napísať list, ten adresoval Lare o niekoľko rokov neskôr a zároveň jej zanechal stopy, ktoré jej pomôžu v získaní Trojuholníka pred Ľuďmi svetla.

Lara tieto stopy nájde v pravý čas, a tak sa vydá na ďalšie dobrodružstvo - najprv do Kambodže, kde sa nachádza prvá polka artefaktu a potom na Sibír - do chrámu s druhým úlomkom. Pri pátraní sa ukáže ešte ďalší talisman ako veľmi dôležitý - tzv. vševidúce oko, ktoré slúži ako kľúč do jednotlivých chrámov.
Samozrejme na konci dôjde k stretu Lary a Manfreda (áno, to je ten hlavný záporák :-)). Súboj na päste je síce dosť krátky, na zato reálny, efektný a svižný. A čo sa stane s Trojuholníkom? No samozrejme ho slečna Croftová zničí.

Súhrn

 • Rok vydania - 2001
 • Režisér - Simon West
 • Produkcia - Lawrence Gordon
 • Filmové štúio - Paramount Pictures & Mutual Film Company
 • Obsadenie:
  • Lara Croft - Angelina Jolie
  • Lord Croft - Jon Voight
  • Manfred Powell - Iain Glen
  • Bryce - Noah Tyler
  • Alex West - Daniel Craig
 • Dĺžka - 96 min
 • Hudba (titulky) - Elevation (U2)
 
Gerbil
19. 9. 2011 08:07
Prečítané 1373

Priemerné hodnotenie: žiadne hlasyDiskusia k článku
Podobné články

Tomb Raider film 2018   (Bmatias, 3. 7. 2017)

Tomb Raider fan filmy   (Bmatias, 21. 5. 2017)

Angelina Jolie   (Gerbil, 15. 9. 2011)

Náhodné články v kategórii:

Tomb Raider film 2018   (Bmatias, 3. 7. 2017)

Tomb Raider 2: Cradle of Life - Film   (Gerbil, 19. 9. 2011)

Tomb Raider fan filmy   (Bmatias, 21. 5. 2017)

Tomb Raider - filmové postavy   (Gerbil, 15. 9. 2011)

Tomb Raider 2018 - o filme   (Bmatias, 1. 4. 2018)

Prihlásenie

Prezývka:

Heslo:


Registrácia

Shop

Tomb Raider Underworld

Anketa

tomb raider anketa Koľko ste ochotní zaplatiť za hru TR?

koľko bude treba
do 100€
do 80€
do 60€
do 30€
do 10€
nič

ankety

Odporúčané weby

vedomostné kvízy online

www.bikeweb.sk