Hlasovacie weby

Reklama

TexMod - návod na úpravu textúr

kategórie článkov > články > Ostatné

Minule som vám trochu predstavil program TexMod a teraz vám ukážem návod, ako si vytoriť vlastný oblek (resp. upraviť z existujúceho). Návod je skôr určený pre hráčov, ktorí aspoň trošku vedia robiť v grafikých editoroch ako Adobe Photoshop alebo môj obľúbený Gimp2 (či iné podobné programy).


Príprava

 1. Spusťte program TexMod
 2. Prepnite sa do módu Logging mode [obr. 1]
 3. Kliknite na žltú ikonku [Target Aplication] a nájdite spúštací súbor hry, pre ktorú chete použiť zmenu textúr (súbor s koncovkou .exe) = ako pri spúšťaní oblekov
 4. V nastaveniach (options) nastavte:
  • výstupný formát obrázku (output format)
  • klávsovú skratku pre ukladanie (log with)
  • adresár pre ukladanie textúr (output folder)
  • zvyšné voľby nie sú nevyhnutné, nižšie sú popísané.
 5. Nakoniec spusťte hru cez tento program tlačítkom RUN
textmode: obrázok 1textmode: obrázok 2

Ostatné voľby:
Show texture on upper left corner : Zobrazenie textúry v ľavom hornom rohu obrazovky
Replace texture (with green...): Aktuálna textúra bude na moment nahradená zelenou farbou (slúži pre lepšie rozoznanie textúry)
Def File: súbor, kam sa ukladajú informácie o vybratých textúrach (slúži pri vrátení upravených textúr naspäť do hry)

Výber textúr z hry

Po spustení hry môžete začať s listovaním v textúrach tlačítkami [+] [-]. Tlačítkom plus sa postupuje postupne ďalej, mínusim sa vracia. Textúry sa zobrazujú v ľavom hornom rohu. Zobrazujú sa stále dookola a poväčšine len tie, ktoré sa nachádzajú v okolí. Pri oblekoch je to jedno, ale pokiaľ chcete vybrať nejakú textúru z prostredia, musíte sa nachádzať v jej blízkosti. Keď nalistujete textúru, ktorú chcete prerobiť, klávesovou skratkou (prednastavená je [F12]) ju uložíte do zvoleného adresára. Takýmto spôsobom si uložte všetky textúry, ktoré pôjdete prerábať. Informácie o vytiahnutých texturách sa uložia to textového súboru textmod.log

Prerobenie textúr

Teraz už máte textúry vo forme obrázkov, ktoré môžete prerábať. Obrázky sa dajú upraviť vo väčšine grafických editorov. Populárny je Adobe Photosphop, ja však preferujem Gimp2, ktorý je zadarmo stiahnuteľný. Nezabudnite ich uložiť v rovnakom formáte a pôvodné textúry pre istotu zálohovať. Čo sa týka prerábania textúr, môžete s nimi robiť rôzne zmeny. Treba skúšať. Dajú sa aj upravovať okraje, ale to je zložitejšie.
Avšak netreba zabúdať na jednu drobnosť: väčšina hlavných textúr pre obleky sú osovo súmerné, čiže upravujete len jednu polovicu. Má to istú nevýhodu, že nemôýete zvlášť upraviť napr. ľavú a pravú ruku a pod. Všetko musí byť súmerné.

Vloženie textúr do hry

Po editácii obrázkov textúr musíte vytvoriť súbor, ktorý ich následne cez program TexMod vloží do hry. Tento súbor sa vytvára v poslednom móde: package mode [obr. 2]. Treba najísť súbor textmod.log
Do oblasti Creator name zadajte meno autora, to oblasti Comment nejaký komentár k obleku. Odporúčam napísať tam názov obleku, ktorý je nahradený, prípade v ktorej verzii hry (next gen grafika alebo štandardná).
Nakoniec vytvorte výsledný súbor obleku po kliknutí na build.

Záver

Nakoniec stačí výsledný súbor otvoriť cez tento program (návod v prvom článku). Pre úplnosť chcem ešte upozorniť, že v skutočnosti textúry v hre ostali, vy ste vybrali len ich kópiu. Tým že použiijete program texmod pôvodné textúry nezmažete, program ich len nahradí (to je dôvod, prečo je hru potrebné zapnúť týmto programom.
A čo dodať na záver? Dávajte si pozor, aké textúry z hry vyberáte (či máte zapnuté NEXT-GEN). Ak oblek funguje a ste s ním spokojný, môžete mi ho poslať s fotkami a popisom, ktorý oblek nahrádza a ja ho uverejním.

 
Bmatias
23. 8. 2008 10:39
Prečítané 3211

Priemerné hodnotenie: 5Diskusia k článku
Podobné články

Larine obleky v starých dieloch Tomb Raider   (Gerbil, 17. 9. 2011)

Tomb Raider Underworld - obleky   (Bmatias, 14. 9. 2008)

TexMod - vkladanie nových oblekov   (Bmatias, 23. 8. 2008)

Anniversary - obleky   (Bmatias, 23. 8. 2008)

Larine oblečenie (outfits)   (Bmatias, 22. 8. 2008)

Náhodné články v kategórii:

Prečo sú hry TombRaider populárne už viac ako 20 rokov?   (Bmatias, 28. 9. 2016)

História Tomb Raider   (Bmatias, 23. 8. 2008)

Poviedky z Tomb Raider sveta   (Gerbil, 14. 9. 2011)

Lara Croft Go - videonávod   (Bmatias, 5. 9. 2016)

Dopravné prostriedky v hrách Tomb Raider   (Gerbil, 15. 9. 2011)

Prihlásenie

Prezývka:

Heslo:


Registrácia

Shop

Tomb Raider Underworld

Anketa

tomb raider anketa Koľko ste ochotní zaplatiť za hru TR?

koľko bude treba
do 100€
do 80€
do 60€
do 30€
do 10€
nič

ankety

Odporúčané weby

vedomostné kvízy online

www.bikeweb.sk