Hlasovacie weby

Reklama

Dopravné prostriedky v hrách Tomb Raider

kategórie článkov > články > Ostatné

tomb raiderOd čias TR2 sme mohli v niektorých úrovniach ovládať rozličné dopravné prostriedky a spestriť si tak herný zážitok. V tomto článku sa im všetkým podrobne venujem, no pozor, mám na mysli iba tie ovládateľné, t.j. nie vozidlá ukázané v animáciach (ako napr. motorka v TR1).


Tomb Raider 2

Motorový čln: Historicky prvý dopravný prostriedok, aký sa nám kedy v sérii Tomb Raider naskytol. Je hlavnou devízou druhej úrovne Venice, kde pomocou neho poľahky prekonávame veľké vzdialenosti v benátskych zatopených uliciach.
Správne povedané, je možné nastúpiť dokonca do dvoch člnov - jeden je totiž potrebné použiť ako "katalyzátor" pri odstraňovaní výbušnín.
Čln napokon nadobro odstavíme až v ďalšom leveli Bartoli's Hideout.

Snežný skúter:
V Benátkach to bol čln, v zasneženom Tibete pre zmenu skúter (level Tibetan Foothills), ktorým bez väčších problémov prekonáte i tie najzradnejšie rokliny. Je taktiež veľmi vhodný na zrážanie Bartoliho kumpánov. Čo sa týka zabíjania samotného, i vaši nepriatelia niekedy disponujú snežným skútrom, ktorý dokáže navyše stieľať z primontovaných samopalov. Samozrejme, takéhoto vražedného vozidla sa môže chopiť aj Lara, treba len dotyčného vodiča zneškodniť.
Veľmi podobné skútre sú k dispozícii tiež v datadisku The Golden Mask (úroveň Fool's Gold).


Tomb Raider 3


Štvorkolka:
Podľa môjho vkusu je terénna štvorkolka nanajvýš podarená. Prvýkrát ju použijete v úrovni The River Ganges (zelený model) na akčné preskakovanie ponad koryto rieky a bezodné priepasti alebo na zdolávanie šikmých kamenných svahov.
Druhýkrát sa jej (v hnedom prevedení) chopíte v Nevada Desert. Tu vám práve štvorkolka umožní preskočiť vysoký ostnatý plot a dostať sa do komplexu Area 51 (aj keď pri tomto kaskadérskom kúsku Lara stratí vedomie a ochranka ju najprv odnesie do trestaneckého zariadenia).
GOLD edícia The Lost Artifact nám ponúka ešte jednu jazdu na štvorkolke, konkr. v úrovni Shakespeare's Cliff, pretože jedine pomocou nej sa dá prekonať nespočetné podzemné priekopy.

UPV (Underwater Propulsion Unit)
Prístroj na prekonávanie podvodných priestorov je veľkým prínosom pri plavbe v londýnskych starých podzemných a hlavne zatopených katakombách, ktoré sa napájajú na kanalizačný systém (Lud's Gate). Jeho najlepšia vlastnosť je, že obsahuje silný zdroj svetla, a tak osvetlí i ten najtmavší kút. Navyše sa dá počas jazdy strieľať harpúny, takže nie je Lara bezbranná voči nebezpečným krokodílom a potápačom.

Kajak
Kajak je síce domorodého pôvodu a pôsobí primitívne, no ako dopravný prostriedok pri hazardnom splavovaní divokej rieky poslúži perfektne. Síce je dosť komplikované naučiť sa ho ovládať, čo sa môže stať pri ostrej a navyše pascami pretkanej zákrute osudné, ale stále je jeho prínos do hrateľnosti zaujímavý. Budete musieť na jeho palube prekonať mnohé prekážky (pereje, prekážky vo vode, vodné víry, silný prúd, ostré čepele pri hladine a pod.). To všetko v úrovni Madubu Gorge.

Nafukovací čln (s motorovým pohonom)
Jeho využitie je narozdiel od predošlých vozidiel minimálne - poslúži ako transport medzi zakotvenou (a v ľade uväznenou) loďou a neďaleko rozloženým táborom v leveli Antarctica. Voda na južnom póle je totiž nesmierne studená, a tak nie je príliš rozumné v nej plávať.


Banícky vozík
Tak s týmto vozíkom si užijete srandy! Nie vždy v dobrom slova zmysle... Je základným transportným prostriedkom v RX-Tech Mines, slúži na prechod zo základného jaskynného priestoru do priľahlých vyhĺbenín, pričom cesta samotná je vždy spestrená o zákerné pasce typu nečakaná diera v koľajach, slepá ulička (na križovatkách je nutné klepnúť paličkou do správnej páky a zmeniť tak smer jazdy), veľké vrtáky v stenách a i.

Tomb Raider 4: The Last Revelation

Jeep:
Pri príležitosti prenasledovania Larinho bývalého arabského sprievodcu Ahmeda sa naskytne možnosť chopiť sa džípu. Občas sa môže zdať pri manévrovaní mierne nemotorný, no chce to len trochu zručnosti. Prekážkami na cestách sú púštne priekopy, ozbrojení beduíni a Ahmedovo auto, ktoré každú chvíľu vyhadzuje za seba granáty v snahe striasť prenasledovateľa.
Džípom sa preveziete rovno cez dve úrovne - The Valley of the Kings a KV5, pričom druhá menovaná ponúka ešte väčšiu výzvu.


Motocykel s postranným vozíkom:
Tzv. "sajdkára" sa stane vaším druhým "ja" počas skoro všetkých úrovní odohrávajúcich sa v Káhire (počnúc City of the Dead). Len vďaka motorke je možné dosiahnuť isté vyššie (alebo ďalej) položené miesta a hlavne dopraviť raneného egyptského vojaka Aziza k Citadele, kde seržant nasadne do nákladného vozidla a obetuje svoj život, aby zlikvidoval smrtonosnú hydru strážiacu vstup do Citadely. Samotný motocykel ale ešte na túto namáhavú misiu nestačí, cestou bude nutné nájsť prídavné zapalovanie a použiť ho, aby ste tak za jazdy vedeli dosiahnuť vyššiu rýchlosť.


Tomb Raider 5: Chronicles

Potápačský prístroj:
Nejde tak úplne o regulérny dopravný prostriedok, no vzhľadom k jeho charakteru myslím, že ho sem môžem kľudne zaradiť. Nebyť neho, nikdy by Lara nebola schopná doplávať do vraku starej nemeckej ponorky na dne oceánu a vyloviť z neho Kópiu osudu. Nanešťastie sa ale vtedy začala miestnosť rúcať, prístroj sa poškodil a Lara musela bezprostredne doplávať späť do ruskej ponorky, dokým sa jej neminuli posledné zvyšky vzduchu.
Potápačský prístroj sa nachádza v úrovni Deepsea Dive, no ešte predtým pozbierate nevyhnutné súčiastky v The Submarine.


Tomb Raider: Legend

Motocykel:
Tomb Raider Legend sa preslávil čiastočne aj vďaka motorke značky Ducati, ktorú hráči dostanú k dispozícii na dvoch miestach - Peru: Return to Paraíso a Kazakhstan: Project Carbonek. Vždy, narozdiel od predošlých TR dielov, ide o akúsi "minihru", kedy nie je možné zastaviť, vozidlo sa pohybuje samo od seba a vašou úlohou je len určovať smer jazdy, vyhýbať sa prekážkam, pribrzďovať, skákať ponad prípadné priekopy a hlavne strieľať po ostatných ozbrojených motorkároch (neskoršie sa pripravte i na vojakmi napratané autá).

Tomb Raider: Underworld

Motocykel:
Crystal Dynamics očividne fandia motorkám a Lare ju dali k dispozícii hneď v ďalšom dieli po Legende. Na rozdiel od neho však môžete v Underworlde podľa ľubovôle z motocyklu zosadnúť a znovu nasadnúť a používate ho teda ako tradičný transportný prostriedok naprieč rozsiahlejšími úrovňami, t.j. v Southern Mexico a Jan Mayen Island v štýle TR2, 3 a 4. Motorkou môžete preskakovať priekopy s ostňami, jazdiť po strmých svahoch a shodištiach alebo eliminovať otravných čiernych panterov, za čo v X-Box 360 verzii dostanete špeciálny achievement.

 
Gerbil
15. 9. 2011 08:23
Prečítané 1507

Priemerné hodnotenie: žiadne hlasyDiskusia k článku
Náhodné články v kategórii:

Porovnanie Lary Croft 1996 - 2016   (Bmatias, 11. 6. 2017)

Prečo sú hry TombRaider populárne už viac ako 20 rokov?   (Bmatias, 28. 9. 2016)

Inventár Lary Croft - porovnanie   (Gerbil, 25. 9. 2011)

Lara Croft - životopis   (Gerbil, 28. 12. 2011)

TexMod - návod na úpravu textúr   (Bmatias, 23. 8. 2008)

Prihlásenie

Prezývka:

Heslo:


Registrácia

Shop

Tomb Raider Underworld

Anketa

tomb raider anketa Koľko ste ochotní zaplatiť za hru TR?

koľko bude treba
do 100€
do 80€
do 60€
do 30€
do 10€
nič

ankety

Odporúčané weby

vedomostné kvízy online

www.bikeweb.sk